Hematoporfiryna

Zelazo tkwiące w cząsteczce heminy jest niewątpliwie związane „organo-metalieznie, można go usunąć tylko za pomocą bardzo energicznych czynników, jak roztworem bromowodoru w kwasie octowym bezwodnym, Rozkład odbywa się według równania :

04 Cl Fe + 2HBr + 2H;o C, , Has 06 + Fe Cl

Hematoporfiryna rozpuszcza się dość łatwo w eterze i alkoholu, dając roztwory o pięknej barwie czerwonej. Posiada własności zarówno zasadowe, jak kwaśne. Widmo hematoporfiryny w eterowym rozczynie jest bardzo charakterystyczne i podobne do widma mezoporfiryny (patrz niżej).

Roztwory kwaśne hematoporfiryny powodują całkiem odmienne widmo, składające się w rozcieńczonych roztworach tylko z trzech smug. Mezoporfiryna jest analogiem hematoporfiryny, lecz zawiera mniej tlenu. Otrzymuje się ją poddając heminę działaniu roztworu jodowodoru w kwasie octowym. Mezoporfiryna posiada podobnie jak hematoporfiryna własności kwaśne i zasadowe. W wodzie jest nierozpuszczalna, rozpuszcza się nieco, lecz trudniej niż hematoporfiryna, w alkoholu i eterze. Widmo miernie stężonych eterowych roztworów składa się z 7 smug: (zamykanie naczynek warszawa, rowniez Usuwanie brodawek )

Smuga I    k 626—622 11  618 611

Kwas hematynowy. Pod wpływem energicznych środków utleniających, jak kwas chromowy, hemina, podobnie jak hematoporfiryna i mezoporfiryna ulegają kompletnemu rozkładowi, dając między innemi ciało budowy następującej :

CH—C — C— CH2 COOH

Jest to tzw. bezwodnik trójzasadowego kwasu hematynowego. Obok niego występuje odpowiedni imid : C = C— COOH, który, odczepiając amoniak, przeistacza się w poprzednio formułowany bezwodnik. [podobne: powiększone węzły chłonne pod pachami, , mielopatia szyjna objawy ]
[patrz też: rodnik hydroksylowy, nfz łódź sanatoria lista oczekujących, mięsak kościopochodny ]

Tags: , ,

This entry was posted on poniedziałek, Grudzień 17th, 2018 at 15:05 and is filed under Bez kategorii. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

 

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: mięsak kościopochodny nfz łódź sanatoria lista oczekujących rodnik hydroksylowy