Historia choroby nerek w wieku dziecięcym i ryzyko dorosłej choroby nerek w stadium końcowym

Długoterminowe ryzyko związane z chorobą nerek w dzieciństwie, która nie rozwinęła się w przewlekłą chorobę nerek w dzieciństwie, jest niejasne. Naszym celem było oszacowanie ryzyka wystąpienia schyłkowej niewydolności nerek w przyszłości (ESRD) u nastolatków z prawidłową czynnością nerek i przebytą w przeszłości chorobą nerek w dzieciństwie. Metody
Przeprowadziliśmy ogólnokrajowe, populacyjne, historyczne badanie kohortowe obejmujące 1521 501 nastolatków z Izraela, którzy zostali przebadani przed obowiązkową służbą wojskową w latach 1967-1997; dane zostały powiązane z izraelskim rejestrem ESRD. Choroby nerek w dzieciństwie obejmowały wrodzone anomalie nerek i dróg moczowych, odmiedniczkowe zapalenie nerek i chorobę kłębuszkową; wszyscy uczestnicy włączeni do analizy pierwotnej mieli normalną czynność nerek i brak nadciśnienia w okresie dojrzewania. Modele proporcjonalnego hazardu Coxa zostały użyte do oszacowania współczynnika ryzyka dla ESRD związanego z chorobą nerek w dzieciństwie.
Wyniki
W ciągu 30 lat obserwacji ESRD opracowano u 2490 osób. Historia jakiejkolwiek choroby nerek w dzieciństwie wiązała się ze współczynnikiem ryzyka dla ESRD 4,19 (95% przedział ufności [CI], 3,52 do 4,99). Powiązania między każdą diagnozą choroby nerek w dzieciństwie (wrodzone anomalie nerek i dróg moczowych, odmiedniczkowe zapalenie nerek i choroba kłębuszków nerkowych) a ryzykiem ESRD w wieku dorosłym były podobne pod względem wielkości (wielowymiarowe współczynniki ryzyka 5,19 [95% CI, 3,41 do 7,90], 4,03 [95% CI, 3,16 do 5,14] i 3,85 [95% CI, 2,77 do 5,36], odpowiednio). Historia choroby nerek w dzieciństwie wiązała się z młodszym wiekiem z początkiem ESRD (współczynnik ryzyka dla ESRD u dorosłych w wieku <40 lat, 10,40 [95% CI, 7,96 do 13,59]).
Wnioski
Historia klinicznie widocznej choroby nerek w dzieciństwie, nawet jeśli czynność nerek była pozornie normalna w okresie dojrzewania, była związana ze znacznie zwiększonym ryzykiem ESRD, co sugeruje, że uszkodzenie nerek lub nieprawidłowości strukturalne w dzieciństwie ma długoterminowe konsekwencje.
DARMOWE SZYBKIE PODEJŚCIE WIDEO
Choroba nerek u dzieci i ESRD u dorosłych
01:54
[przypisy: przychodnia szklarska poręba, koński pasożyt, mielopatia szyjna objawy ]
[hasła pokrewne: rak plaskonablonkowy, gościec stawowy objawy, skrzepy krwi w kale ]

Tags: , ,

This entry was posted on czwartek, Listopad 1st, 2018 at 10:28 and is filed under Bez kategorii. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

 

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: gościec stawowy objawy rak plaskonablonkowy skrzepy krwi w kale