Hospicjum czy szalupa Poszukiwanie heroicznego współczucia

Ta książka bada wartości podzielane przez obie strony w emocjonalnie i politycznie spolaryzowanej debacie na temat opieki na zakończenie życia. Putnam znajduje wspólną płaszczyznę we współczuciu wyrażanym przez zwolenników opieki paliatywnej, hospicjum , a także w przypadku samobójstwa wspomaganego przez lekarza, czyli cykuty . Współczucie polega na reagowaniu na to, czego pacjenci i ich rodziny chcą i oczekują od swoich lekarzy, gdy zbliżają się do koniec ich życia. Dla Putnama współczucie oznacza udostępnienie zarówno hospicjum, jak i cykuty, pozwalając poszczególnym pacjentom wybrać, w jaki sposób umierają. Budując swój argument za wspólnymi wartościami, Putnam czerpie z historii, klasycznych przypadków prawnych i koncepcji filozoficznych, zajmując się między innymi medykalizacją umierania, wzrostem hospicjum, prawem do umierania i legalizacją lekarza -umiejętne samobójstwo. W szczególności nieobecny jest polityka publiczna i perspektywy gospodarcze. Jej krytyka niepełnych lub nieskutecznych argumentów jest wnikliwa; jednak nie rozwiązuje ona w wystarczającym stopniu tych niedociągnięć. Szczególnie interesująca jest dyskusja nad koncepcją praw opartą na pracy filozofki Judith Jarvis Thomson. Tkane w historycznych odniesieniach są pouczające i zabawne profile kilku widocznych i kluczowych osób w debacie, w tym współczesna założycielka hospicjum Dame Cicely Saunders i założyciel Hemlock Society Derek Humphrey.
Chociaż zawiera niewiele nowych informacji lub analiz, Hospicjum lub Hemlock. oferuje kompleksowy przegląd literatury i użyteczne streszczenie debaty. Przerażony wniosek Putnama w ostatnim rozdziale jest jednak rozczarowujący po bezstronnym traktowaniu obu stron debaty. Rzeczywiście, dla niektórych jej konkluzja może wydawać się kapitulacją zwolenników cykuty, a nie heroicznym ćwiczeniem współczucia, jak sugeruje tytuł jej książki. Co więcej, jej użycie terminu pomoc lekarza w umieraniu , a nie samobójstwo wspomagane przez lekarzy , zdecydowanie sugeruje, że popiera stronę cykuty; język był tak samo zakwestionowany, jak sama kwestia.
Zwolennicy Hemlocka nie sprzeciwiają się hospicjum, ale raczej uważają, że może nie być wystarczający lub odpowiedni dla wszystkich. Samobójstwo wspomagane przez lekarzy oferuje dodatkową opcję, dostępną dla tych, którzy tego pragną. Z samostanowieniem jako wartością przewodnią, rozwiązaniem dla nich zawsze było zarówno hospicjum, jak i cykuta. Dla zwolenników hospicjów sam wybór jest niemożliwy. Ceniąc szacunek dla życia i wyrażając troskę przede wszystkim, argumentują, że samobójstwo popełniane przez lekarza jest błędne z wielu względów filozoficznych, prawnych i praktycznych. W związku z tym sporu nie można rozwiązać, wybierając hospicjum lub cykutę, a nawet oba. Chociaż każda strona jest zaniepokojona cierpieniem i szacunkiem dla pacjenta, opieka nad pacjentami, oferowanie cykuty i hospicjum, nie jest akceptowanym przez obie strony kompromisem. Rozwiązanie może jeszcze powstać ze wspólnej płaszczyzny, którą Putnam zidentyfikował, ale której nie udało się rozwinąć.
Putnam osiąga swój cel, aby ta dobrze napisana i łatwa do przeczytania książka była dostępna dla szerokiego grona odbiorców. Niezależnie od tego, czy uda jej się zapewnić przewodnik, w jaki sposób można znaleźć odpowiedzi na kilka niezliczonych pytań, które prowokuje podejmowanie decyzji dotyczących końca życia , każdy czytelnik musi zdecydować, Dla tego czytelnika właściwe pytania i odpowiedzi są głębsze. W końcu dychotomia, którą Putnam określa swoim tytułem, pozostaje, a poszukiwania bohaterskiego współczucia zaczęły się dopiero zaczynać.
Felicia Cohn, Ph.D.
Uniwersytet Kalifornijski, Irvine, College of Medicine, Irvine, CA 92697
[email protected] edu
[więcej w: trigeminia komorowa, violetta 3 online, deca durabolin efekty ]

Tags: , ,

This entry was posted on niedziela, Wrzesień 1st, 2019 at 08:35 and is filed under Bez kategorii. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

 

No Responses to “Hospicjum czy szalupa Poszukiwanie heroicznego współczucia”

 1. Patrycja Says:

  [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: plan treningowy[...]

 2. Take Away Says:

  Chyba bierzemy te same kapsułki

 3. Ewa Says:

  [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu wirus[...]

 4. Kornel Says:

  Koszt w aptece bez recepty niecałe 20 zł.

 5. Wiktoria Says:

  W suplemencie jest dużo składników potrzebnych przy chorobie tarczycy

 6. Pepper Legs Says:

  Tak więc jest jednak coś, jakaś alternatywa dla takich osób

 7. Nikodem Says:

  [..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: arimidex[...]

 8. Konrad Says:

  [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu szkła kontaktowe[...]

 9. Bowler Says:

  [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: dobry stomatolog[...]

 10. Teodor Says:

  Dreszcze bez gorączki

 11. Old Regret Says:

  To było 40 lat temu, a nie zmieniło się pod tym względem nic

 12. Albert Says:

  Wszystko na kasę chorych

Powiązane tematy z artykułem: deca durabolin efekty trigeminia komorowa violetta 3 online