Metoda widmowa

Hemoglobina, podobnie jak każde ciało barwne, zawdzięcza swą barwę absorbcyi wszystkich składników światła białego z wyjątkiem promieni danej barwy. Roztwór hemoglobiny przepuszcza światło czerwone, gdyż jest najwięcej przezroczysty, inne zaś w mniejszym lub większym stopniu pochłania. Fakt ten możemy z łatwością obserwować w spektroskopie, ustawiając przed szparą aparatu stężony roztwór hemoglobiny ; po ustawieniu przed szparą spektroskopu naczynia z oksyhemoglobiną znikają wszystkie barwy widmowe z wyjątkiem czerwonej. W miarę rozcieńczania roztworu wyjaśnia się widmo w okolicach barwy żółtej i zielonej, w stężeniu zaś mniej więcej 1 na 100 (1 część krwi na 100 części wody, grubość warstwy na 1 em) występują dwie wyraźne czarne smugi tuż obok linii Fraunhofera D i E. (zamykanie naczynek warszawa, rowniez usuwanie brodawek )

Smugi te są chakaterystyczne dla oksyhemoglobiny i można je obserwować wyraźnie w rozcieńczeniu 1 na 14000, Oprócz tych dwóch smug widzialnych istnieje smuga we fiołkowej części widma (maximum absorbcyi na długości fali 415 PIL), którą udaje się otrzymać na płycie fotograficznej w rozcieńczeniu oksyhemoglobiny 1 40000. Pod wpływem środków redukujących oksyhemoglobina przechodzi w hemoglobinę. Odtlenić oksyhemoglobinę możemy łatwo za pomocą tzw. roztworu Stokesa tj. wodorotlenku żelazawego (Fe S04 + 2NH40H Fe (OH)2 + (NH4)2 SO,). Ażeby wodorotlenek utrzymać w roztworze dodajemy kwasu do soli żelazawej (przed dolaniem amoniaku). Roztwór oksyhemoglobiny po przejściu w hemoglobinę staje się ciemnowiśniowy ; w widmie znikają dwie smugi i w miejscu mniej więcej w pośrodku między dwiema powyższemi smugami zjawia się jedna szeroka smuga hemoglobiny. Hemoglobina tlenkowęglowa, którą otrzymujemy przepuszcza gaz świetlny przez roztwór oksyhemoglobiny, nie redukuje się zapomoeą roztworu Stokesa. Na tej podstawie możemy łatwo odróżnić oksyhemoglobinę od hemoglobiny tlenkowęglowej, gdyż pod wpływem środków redukujących widmo tej ostatniej nie zmienia się woale. Bardzo dogodną metodę 1) oznaczania hemoglobiny tlenkowęglowej za pomocą soli miedziowych podaje Zaleski; sole miedziowe np. Cu rozkładają oksyhemoglobinę, tworząc z nią osad; osad hemoglobiny tlenkowęglowej z CuS04 jest jest czerwony. [hasła pokrewne: nfz skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, Dentysta Piaseczno, świąd sromu w ciąży ]

 
[przypisy: rak podstawnokomórkowy rokowania, zespół williego pradera, trigeminia komorowa ]

Tags: , ,

This entry was posted on poniedziałek, Grudzień 17th, 2018 at 15:07 and is filed under Bez kategorii. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

 

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: rak podstawnokomórkowy rokowania trigeminia komorowa zespół williego pradera