Metoda widmowa

Hemoglobina, podobnie jak każde ciało barwne, zawdzięcza swą barwę absorbcyi wszystkich składników światła białego z wyjątkiem promieni danej barwy. Roztwór hemoglobiny przepuszcza światło czerwone, gdyż jest najwięcej przezroczysty, inne zaś w mniejszym lub większym stopniu pochłania. Fakt ten możemy z łatwością obserwować w spektroskopie, ustawiając przed szparą aparatu stężony roztwór hemoglobiny ; po ustawieniu przed szparą spektroskopu naczynia z oksyhemoglobiną znikają wszystkie barwy widmowe z wyjątkiem czerwonej. W miarę rozcieńczania roztworu wyjaśnia się widmo w okolicach barwy żółtej i zielonej, w stężeniu zaś mniej więcej 1 na 100 (1 część krwi na 100 części wody, grubość warstwy na 1 em) występują dwie wyraźne czarne smugi tuż obok linii Fraunhofera D i E. (zamykanie naczynek warszawa, rowniez usuwanie brodawek )

Smugi te są chakaterystyczne dla oksyhemoglobiny i można je obserwować wyraźnie w rozcieńczeniu 1 na 14000, Oprócz tych dwóch smug widzialnych istnieje smuga we fiołkowej części widma (maximum absorbcyi na długości fali 415 PIL), którą udaje się otrzymać na płycie fotograficznej w rozcieńczeniu oksyhemoglobiny 1 40000. Pod wpływem środków redukujących oksyhemoglobina przechodzi w hemoglobinę. Odtlenić oksyhemoglobinę możemy łatwo za pomocą tzw. roztworu Stokesa tj. wodorotlenku żelazawego (Fe S04 + 2NH40H Fe (OH)2 + (NH4)2 SO,). Ażeby wodorotlenek utrzymać w roztworze dodajemy kwasu do soli żelazawej (przed dolaniem amoniaku). Roztwór oksyhemoglobiny po przejściu w hemoglobinę staje się ciemnowiśniowy ; w widmie znikają dwie smugi i w miejscu mniej więcej w pośrodku między dwiema powyższemi smugami zjawia się jedna szeroka smuga hemoglobiny. Hemoglobina tlenkowęglowa, którą otrzymujemy przepuszcza gaz świetlny przez roztwór oksyhemoglobiny, nie redukuje się zapomoeą roztworu Stokesa. Na tej podstawie możemy łatwo odróżnić oksyhemoglobinę od hemoglobiny tlenkowęglowej, gdyż pod wpływem środków redukujących widmo tej ostatniej nie zmienia się woale. Bardzo dogodną metodę 1) oznaczania hemoglobiny tlenkowęglowej za pomocą soli miedziowych podaje Zaleski; sole miedziowe np. Cu rozkładają oksyhemoglobinę, tworząc z nią osad; osad hemoglobiny tlenkowęglowej z CuS04 jest jest czerwony. [hasła pokrewne: nfz skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, Dentysta Piaseczno, świąd sromu w ciąży ]

 
[przypisy: ostryż długi, montelupich stomatologia, trigeminia komorowa ]

Tags: , ,

This entry was posted on poniedziałek, Wrzesień 9th, 2019 at 15:07 and is filed under Bez kategorii. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

 

No Responses to “Metoda widmowa”

 1. The Dude Says:

  U mnie zmęczenie zazwyczaj nasilało się jesienią i zimą

 2. Ida Says:

  Article marked with the noticed of: Lekarze Warszawa[...]

 3. Oliwier Says:

  Moja mama tez im wierzyla

 4. Lilianna Says:

  Czytam i czekam, że znajdę jakieś wyjaśnienie

 5. The Flying Mouse Says:

  Ja mam takie zmiany, małe, od 15 roku życia

 6. Wiktor Says:

  [..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: miód manuka[...]

 7. Oliver Says:

  Article marked with the noticed of: buty piłkarskie[...]

 8. Kuba Says:

  Article marked with the noticed of: pielęgnacja skóry[...]

 9. Rozalia Says:

  może powodować powikłania, niezależnie od doświadczenia lekarza

 10. Borys Says:

  u nas w kraju lepsze jagody niz jakies chinskie gowno

 11. Dr. Cocktail Says:

  Oprócz tego że masz problemy z tarczyca to prawdopodobnie cierpisz na tężyczkę utajona

 12. Roksana Says:

  [..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: metanabol bałkan[...]

 13. Grzegorz Says:

  [..] Cytowany fragment: depilacja woskiem[...]

 14. Vagabond Warrior Says:

  [..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: Stomatolog – gabinet dentystyczny[...]

 15. Nikola Says:

  Zobaczcie czego ucza w medyku

 16. Highlander Monk Says:

  Błagam, dokształćcie się trochę.

 17. Vagabond Warrior Says:

  Tak więc jest jednak coś, jakaś alternatywa dla takich osób

Powiązane tematy z artykułem: montelupich stomatologia ostryż długi trigeminia komorowa