Oznaczenia ilościowe hemoglobiny

Metoda chemiczna Hałdanea i Barerofťa oparta jest na tym fakcie, że I gr. hemoglobiny wiąże 1,34 cm3 tlenu; jeżeli przeto oznaczymy ilość tlenu, wydzieloną z roztworu oksyhemoglobiny, to z łatwością możemy obliczyć, jaki procent hemoglobiny znajduje się roztworze. Wydzielanie tlenu z oksyhemoglobiny za pomocą pompy rtęciowej jest tak samo, jak gazów ze procesem niesłychanie kłopotliwym i nużącym. Hałdane nader dowcipnie wydziela tlen z oksyhemoglobiny, zamieniając ją w methemoglobinę. Otrzymywanie hemoglobiny. Możliwie Świeżą odwłóknioną krew końską lub bydlęcą centryfugujemy w naczyniach około 200 cm. objętości i po odciągnięciu surowicy dodajemy do ciałek taką samą objet0ść 0,90/0 NaCl, następnie centryfugujemy powtórnie; przemywanie takie powtarzamy kilkakrotnie, aż do zupełnego usunięcia surowicy. Przemyte ciałka rozpuszczamy w jak najmniejsej ilości wody przekroplonej 37 0, oziębiamy do 00 i zadajemy objętości tak samo oziębionego eteru. Cała manipulacya powinna się odbywać również w temperaturze O. Otrzymany rozczyn hemoglobiny umieszczamy w lejku rozdzielczym i kłócimy go kilkakrotnie w ciągu dnia. Na drugi dzień lejek pozostawiamy w spokoju i wskutek tego zawartość jego układa się w wodnym naczyniu.  Ostrożnie, otwierając kurek, spuszczamy do szklanki przezroczysta warstwę dolną; jak tylko ponad kurkiem ukażą się pierwsze obłoczki osadu natychmiast go zakręcamy i czekamy kilka godzin; gdy się oddzieli nowa warstwa przezroczystego roztworu, zlewamy również i następnie za pomocą pompy przepuszczamy przezeń powietrze. Oziębiamy płyn w kolbie do 00 i dodajemy 1% objętości czygtego oziębionego alkoholu; wstawiamy kolbe do mieszaniny oziębiającej, którą zmieniamy rano i wieczór. Krystalizacya hemoglobiny końskiej kończy się po 12, bydlęcej 24 godzinach. Druga i trzecia krystalizacya odbywa się bez alkoholu. (Nefrolog Kraków, oraz operacje chirurgiczne)

Metoda kolorometryczna Hoppe-SeyIera. Hoppe-Seyler przygotowuje z najczystszej hemoglobiny roztwór o danym stężeniu n 0/0 Roztwór ten wlewa do hematynometru tj. naczynia o równoległych ściankach szerokości 1 em. Do drugiego takiego samego naczyńka daje odmierzoną ilość krwi (a cm3) i następnie wciąż mieszając nalewa z biurety tak długo wody, (przypuśćmy cm) dopóki zabarwienie w obu naczyniach nie stanie się jednakowe. Łatwo obliczyć, że w badanej krwi znajduje się n procent hemoglobiny. [hasła pokrewne: nfz skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, Dentysta Piaseczno, świąd sromu w ciąży ]

 
[hasła pokrewne: rodnik hydroksylowy, za krótkie wędzidełko, mięsak kościopochodny ]

Tags: , ,

This entry was posted on niedziela, Listopad 11th, 2018 at 15:08 and is filed under Bez kategorii. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

 

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: mięsak kościopochodny rodnik hydroksylowy za krótkie wędzidełko