Podniety chemiczne

Ten sam cel można osiągnąć, prowadząc od rechordu prąd do kondensatora po przez mięsień. Przy każdem zamknięciu klucza w obwodzie stosu i rechordu przez mięsień płynie pewna ilość elektryczności, ładując kondensator, a po otwarciu taż sama ilość płynie w kierunku odwrotnym i pobudza mięsień.

Jeżeli chcemy otrzymać szereg szybko po sobie następujących podniet, to wystarczy w doświadczeniu ostatniem zamiast klucza P wstawić przerywacz automatyczny; każdemu ładowaniu lub rozbrojeniu kondensatora będzie towarzyszył przepływ elektryczności przez mięsień. Oba te prądy, idące w kierunkach przeciwnych, będą pod względem fizycznym zupełnie jednakowe, w czem leży ich przewaga nad prądami indukcyjnemi. Automatyczny przerywacz wprawiany jest w ruch za pomocą elektromagnesów i automatycznie ładuje kondensator i wyładowuje go przez mięsień. Podniety cieplne w zastosowaniu do mięśnia są bardzo mało zbadane. Na zasadzie obecnie znanych doświadczeń, można twierdzić, że działanie ich jest podobne do elektrycznych. Jeżeli mięsień szybko ogrzejemy, zanurzając go do oliwy lub soli ogrzanej o kilkanaście stopni wyżej temperatury poprzedniej mięśnia, następuje skurcz. Ogrzewanie zaś powolne nie pobudza mięśnia. O podnietach mechanicznych można powiedzieć mniej więcej to samo : ucisk powolny mięśnia nie drażni, a szybkie uderzenie wywołuje skurcz. Zresztą ten rodzaj pobudzania również jest bardzo mało zbadany i podobnie jak podniety cieplne niedogodny w stosowaniu; wywołuje on często zjawiska bardzo skomplikowane. (Nefrolog Kraków, oraz operacje chirurgiczne)

Nawet roztwór 0,70/0 soli kuchennej, izotoniczny z mięśniem i pozornie dlań nieszkodliwy, w rzeczywistości go pobudza. Zanurzony do tego roztworu mięsień wykonywa drobne drgania, które usunąć można przez dodanie małych ilošei chlorku wapnia. Jeżeli mięsień zanurzymy do roztworu 0-7 0/0 NaCl, zalkalizowanego przez dodanie sody (Na2 CO,) i dwuzasadowego fosforanu sodowego (Na, HP04) mięsień zacznie się rytmicznie kurczyć, ale zjawisko to wkrótce znika i mięsień staje się niepobudliwy. [podobne: powiększone węzły chłonne pod pachami, , mielopatia szyjna objawy ]
[przypisy: radioterapia stereotaktyczna, zespół kanału guyona, zespoły mielodysplastyczne ]

Tags: , ,

This entry was posted on sobota, Grudzień 15th, 2018 at 16:09 and is filed under Bez kategorii. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

 

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: radioterapia stereotaktyczna zespół kanału guyona zespoły mielodysplastyczne