Randomizowana próba słodzonych cukrem napojów i młodzieńcza masa ciała

Spożywanie napojów słodzonych cukrem może powodować nadmierny przyrost wagi. Naszym celem była ocena wpływu na przyrost wagi w ramach interwencji, która obejmowała dostarczanie napojów bezkalorycznych w domu dla nastolatków z nadwagą i otyłością. Metody
Losowo przypisaliśmy 224 nastolatkom z nadwagą i otyłością, którzy regularnie konsumowali napoje słodzone cukrem do grup eksperymentalnych i kontrolnych. Grupa eksperymentalna otrzymała roczną interwencję mającą na celu zmniejszenie spożycia napojów słodzonych cukrem, z kontynuacją przez dodatkowy rok bez interwencji. Postawiliśmy hipotezę, że grupa eksperymentalna przybierze na wadze wolniej niż w grupie kontrolnej.
Wyniki
Wskaźnik retencji wynosił 97% na rok i 93% na 2 lata. Zgłoszone spożycie słodzonych cukrem napojów było podobne w punkcie wyjściowym w grupach doświadczalnych i kontrolnych (1,7 porcji dziennie), zmniejszyło się do prawie 0 w grupie eksperymentalnej po roku i pozostało niższe w grupie eksperymentalnej niż w grupie kontrolnej w 2. lat. Główny wynik, zmiana średniego wskaźnika masy ciała (BMI, waga w kilogramach podzielona przez kwadrat wysokości w metrach) po 2 latach, nie różniły się znacząco między dwiema grupami (zmiana w grupie eksperymentalnej minus zmiana w kontroli grupa, -0,3; P = 0,46). Jednak po roku zaobserwowano znaczące różnice między grupami pod względem zmian BMI (-0,57, P = 0,045) i masy ciała (-1,9 kg, P = 0,04). Znaleźliśmy dowody modyfikacji działania według grupy etnicznej na rok (P = 0,04) i 2 lata (P = 0,01). W analizie wstępnej według grupy etnicznej wśród uczestników hiszpańskojęzycznych (27 w grupie eksperymentalnej i 19 w grupie kontrolnej) wystąpiła istotna różnica między grupami w zmianie BMI po roku (-1,79, p = 0,007) i 2 lata (-2,35, P = 0,01), ale nie wśród uczestników nie będących Hiszpanami (P> 0,35 w latach i 2). Zmiana tkanki tłuszczowej jako procent całkowitej masy nie różniła się istotnie pomiędzy grupami po 2 latach (-0,5%, P = 0,40). Nie było zdarzeń niepożądanych związanych z udziałem w badaniu.
Wnioski
U nastolatków z nadwagą i otyłością wzrost BMI był mniejszy w grupie eksperymentalnej niż w grupie kontrolnej po 1-letniej interwencji mającej na celu zmniejszenie spożycia napojów słodzonych cukrem, ale nie w 2-letniej obserwacji ( główny wynik). (Finansowane przez Narodowy Instytut Cukrzycy i Chorób Trzewnych i Nerek i inne; Numer ClinicalTrials.gov, NCT00381160.)
Wprowadzenie
Spożycie napojów słodzonych cukrem wśród nastolatków1 wzrosło w parze z częstością występowania otyłości u dzieci w Stanach Zjednoczonych2, co sugeruje związek przyczynowy
[hasła pokrewne: koński pasożyt, usuwanie brodawek poznań , przychodnia szklarska poręba ]
[więcej w: zespół marfana objawy, von willebranda, olx giełda zwierząt ]

Tags: , ,

This entry was posted on niedziela, Wrzesień 1st, 2019 at 11:18 and is filed under Bez kategorii. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

 

No Responses to “Randomizowana próba słodzonych cukrem napojów i młodzieńcza masa ciała”

 1. Nightmare King Says:

  Wyjątkowo niechlujnie pod względem pisowni napisany artykuł.

 2. Hubert Says:

  [..] Odniesienie w tekscie do apteczka pierwszej pomocy[...]

 3. Chocolate Thunder Says:

  [..] Cytowany fragment: dentysta bielsko biała cennik[...]

 4. Aleks Says:

  Radziłabym osobom z włókniakiem udać się do lekarza

 5. Ryszard Says:

  Ja używam w kapsułkach kwas hialuronowy

 6. Dangle Says:

  może ktoś wie, jak szybko (w dniach) można i należy podjąc rehabilitację u chorego z nadciśnieniem

 7. Kornel Says:

  [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu drzwi chłodnicze[...]

 8. Klara Says:

  Article marked with the noticed of: kręgosłup[...]

 9. Karina Says:

  Article marked with the noticed of: tatuaż warszawa[...]

 10. Gabriela Says:

  Czytam i czekam, że znajdę jakieś wyjaśnienie

 11. Osprey Says:

  Nie wiem kto to pisal ale do konca sie z tym nie zgadzam

 12. Mikołaj Says:

  Piszta co chceta

Powiązane tematy z artykułem: olx giełda zwierząt von willebranda zespół marfana objawy