Siła mięśnia

Ponieważ siła mięśnia jest sumą sił składających go włókienek, więc, ceteris paribus, im więcej bedzie tych włókienek, tym większa będzie siła mięśnia. Rzeczą jest jasną, że dla mięśni jednakowo zbudowanych ilość włókienek będzie wprost proporcyonalna do powierzchni poprzecznego przekroju. Ta proporeyonalność p0zwala nam porównywać mięśnie różnej grubości, oznaczając ich siły bezwzględną i sprowadzając następnie do jednostki o 1 cm przekroju poprzecznego,

Oznaczenie siły mięśnia. Po tych uwagach przygotowawczych możemy przejść do samego oznaczenia siły mięśnia, co na pierwszy rzut oka wydaje się rzeczą łatwą, a w rzeczywistości jest dość trudną i zawiłą. Jeżeli będziemy do mięśnia przyczepiali ciężary coraz większe i wreszcie znajdziemy taki którego już mięsień nie jest w stanie podnieść, nie otrzymamy ten sposób jasnej odpowiedzi na pytanie o sile mięśnia, gdyż nie uwzględniliśmy tego, że pyzy zwiększaniu ciężaru zwiększała się długość mięśnia, co ma wpływ pierwszorzędny na siłę skurczu. Ażeby zdać sobie sprawę ze znaczenia tego czynnika, wyobraźmy sobie zamiast mięśnia sprężynę skręconą spiralnie; im bardziej będzie ona rozciągnięta, tem większy będzie mogła unieść ciężar (na wysokość nieznaczną). Ponieważ mięsień w stanie czynnym przypomina bardzo taką sprężynę, więc możemy mówić tylko o sile dla danej jego długości. Dla jej zmierzenia postępujemy w sposób następujący : mięsień obciążamy, ale jednocześnie podpieramy tak, ażeby ciężar został podnoszony dopiero wtedy, kiedy mięsień skurczy się do pewnej długości. Skoro podyprzemy mięsień to wtedy będziemy mogli znaleźć absolutną silę mięśnia dla jego długości normalnej ; skurcz pojedynczy daje siłę o połowę mniejszą. Dla skurczu dowolnego mięśni ludzkich znaleziono około 10 k . na 1 cm2.

[hasła pokrewne: powiększone węzły chłonne pod pachami, , mielopatia szyjna objawy]

W miarę zmniejszania się długości mięśnia y czasie skurczu zmniejsza się i jego siła, stając się zeru chwili, kiedy skurcz doszedł do szczytu. Jeżeli więc chcemy możliwie dokładnie wykorzystać silę mięśnia, to najlepiej tak go przyczepić do dźwigni, żeby moment siły mięśniowej w czasie skurczu wzrastał, a moment siły przeciwdziałającej się zmniejszał. Sposób rozmieszczenia mięśni w ciele człowieka odpowiada na ogól tym warunkom, o czem będzie mowa w rozdziale o specyalnej fizyologii mięśni.
[patrz też: zespol reynauda, nerwiak zarodkowy, rak nabłonkowy ]

Tags: , ,

This entry was posted on piątek, Listopad 9th, 2018 at 16:24 and is filed under Bez kategorii. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

 

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: nerwiak zarodkowy rak nabłonkowy zespol reynauda