Skurcz tężcowy

Fala skurczu biegnie wzdłuż włókna mięśniowego obu kierunkach; jeżeli podrażnimy mięsień w środku, to obie jego polowy się kurczą. W czasie swego kurczenia się przynajmniej w mięśniu wyciętym fala skurczu słabnie ; to osłabienie, czyli dekrement, będzie tem większe, im bardziej zmieniony, czy też znużony jest mięsień. Wreszcie dochodzi do tego, że skurcz nie rozchodzi się wzdłuż mięśnia i tylko miejsce bezpośrednio podrażnione grubieje, dając tak zwany kurcz idiomuskularny. Zjawisko to występuje szczególnie wyraźnie po zatruciu weratryną, [hasła pokrewne: powiększone węzły chłonne pod pachami, , mielopatia szyjna objawy]

Jeżeli dwie jednakowe krótkie podniety działają jedna po drugiej na mięsień. to skutek ich zależy od czasu, jaki między niemi upływa. Jeżeli w okresie, rozdzielającym obie podniety, skurcz pierwszy już się skończył, to otrzymamy dwa skurcze zupełnie identyczne. Jeżeli podniety będziemy w czasie zbliżali do siebie tak, że druga przypadnie wtedy, kiedy skurcz od pierwszej jeszcze się nie skończył, to wystąpi nakładanie się skurczów; mianowicie druga podnieta wywoła skutek taki, jakby długość, którą mięsień posiada w chwili jej działania, była jego długością normalną. Zmniejszenie długości pierwotnej mięśnia pod wpływem obu podniet będzie znaczniejsze, niż przy działaniu tylko pierwszej. Łatwo zrozumieć, że zmiana długości będzie najznaczniejsza, jeżeli skurcz od drugiej podniety rozpocznie się wtedy, gdy poprzedni doszedł właśnie do swego szczytu. (przydomowe oczyszczalnie ścieków a kosmetyki naturalne) Ponieważ, średnio licząc, czas trwania skurczu pojedyńczego w mięśniach żaby wynosi około sec., więc długość mięśnia będzie najmniejsza po upływie mniej więcej 1/20 sec, od początku skurczu. Chcąc przeto z pomocą dwóch podniet otrzymać maksymalne skurczenie się mięśnia, trzeba urządzić tak doświadczenie, żeby druga przypadła mniej więcej 1/26 s pierwszej. Z chwilą kiedy podnieta przypadła druga podnieta przypada na ramię wstępujące krzywej mięśnia, czyli czas upływający między podnietami wynosi mniej niż 1/20 sec., wszystkie rozumowania powyższe dadzą się zastosować i tutaj. Dopiero jeżeli druga podnieta przepadnie na pierwszą polowę okresu podrażnienia od pierwszej, obraz sie zmienia: w tym przypadku druga nie oddziałuje. Taki stan mięśnia nazwano stanem refrakcyjnym. Jeżeli zamiast dwóch szybko po sobie następujących podniet np. dwóch uderzeń prądu indukcyjnego, skierujemy na mięsień cały szereg rytmicznie się powtarzających prądów, to na zasadzie tylko co opisanych obserwacyi możemy łatwo przewidzieć wynik takiego działania. O ile każda podnieta w chwili, gdy skończy się skurcz wywołany przez poprzedni otrzymamy tylko szereg niezależnyeh od siebie skurczów pojedynczych.
[przypisy: methemoglobina, zespół marfana test kciuka, laktomag ]

Tags: , ,

This entry was posted on piątek, Wrzesień 6th, 2019 at 16:20 and is filed under Bez kategorii. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

 

No Responses to “Skurcz tężcowy”

 1. Osprey Says:

  z moim samopoczuciem po samym hormonie było kiepsko

 2. Rita Says:

  [..] Odniesienie w tekscie do białko[...]

 3. Old Orange Eyes Says:

  sprawdza się u mnie modrzew dahurski i piję

 4. Cross Thread Says:

  nauka i medycyna jest potrzebna

 5. Swampmasher Says:

  Każdy zastrzyk może uszkodzić nerw na przykład

 6. Oliwier Says:

  [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: olej kokosowy na włosy[...]

 7. Dredd Says:

  [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: catering dla firm wrocław[...]

 8. Aleksandra Says:

  [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: sprzęt do makijażu permanentnego[...]

 9. Zoja Says:

  Do tego non stop zimne ręce

 10. Old Orange Eyes Says:

  bóle podbrzusza i z boku koło biodra to glisda

 11. Shooter Says:

  Po raz pierwszy ktoś mówi, jak jest w rzeczywistości

 12. Wiktoria Says:

  [..] Cytowany fragment: psi dermatolog warszawa[...]

 13. Gracjan Says:

  [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu weterynarz dermatolog warszawa[...]

 14. Midnight Rider Says:

  [..] Cytowany fragment: weterynarz dermatolog warszawa[...]

 15. Kornel Says:

  Wyrostek może obecnie jest nic wielkiego

 16. Karol Says:

  Zapisałam mamę i zobaczymy jak będzie

 17. Matylda Says:

  I prosze nie zwalac winy na lekarzy

Powiązane tematy z artykułem: laktomag methemoglobina zespół marfana test kciuka