Sposoby pobudzania

W celu dostrzeżenia skurczu mięśniowego zadowalamy się bądź tylko obserwowaniem ruchu łapki, bądź też używamy tak zwanego telegrafu mieśniowego. Mięsień łydkowy żaby za pośrednictwem dolnego końca kości udowej, z którą jest połączony, ustalamy silnie ściskających kość szczypczykach. Do drugiego końca mięśnia, t. j. do ścięgna Achillesa przyczepiamy nitkę, i stosownie ją obciążywszy, przerzucamy przez bloczek. Z nim zaś połączona jest chorągiewka, która unosi się w górę ilekroć mięsień się skurczy i obróci bloczek. Podniety mogły być bardzo różnorodne: chemiczne, cieplne, elektryczne, mechaniczne i fizyologiczne. Bez względu na ich szczegółowy charakter wśród podniet można zawsze rozróżnić kilka stopni natężenia. Jeżeli pewna podnieta jest tak słaba, że nie wywoluje żadnego skutku,  Jeżeli zaczniemy wzmacniać jej natężenie, to ujrzymy po pewnym czasie bardzo słaby skurcz. Podnieta teraz nazywa się mini ma In ą. Jeżeli natężenie będzie dalej rosło, skurcz także będzie się ciągle wzmagał, wreszcie osiągnięmy taką siłę podniety, że jej dalsze wzmacnianie już nie zwiększa skurczu; taką podnietę nazywamy maksymalną. (Nefrolog Kraków, oraz operacje chirurgiczne)

Podniety elektryczne. Doświadczenie wieloletnie poucza nas, że podniety elektryczne są najodpowiedniejsze do badania pobudliwości i kurczliwości mięśnia. Przede wszystkiem nie niszczą one tkanki żywej, a następnie można je najłatwiej mierzyć oraz dowolnie zmieniać ich natężenie. Elektrody niepolaryzujące się. elektrycznego do mięśnia ani też nerwu nie można doprowadzać bezpośrednio, za pomocą drutów platynowych, gdyż na granicy metalu i elektrolitu podczas przechodzenia prądu następuje rozkład elektrolityczny;  Jeżeli więc prąd z bateryi będziemy prowadzili do mięśnia drogą poprzez pałeczkę amalgamowaną, nasycony roztwór siarczanu cynku i roztwór soli, prąd zaś do bateryi odprowadzany będziemy w ten sam sposób, to zjawiska woluryzacyi nie wystąpią. [hasła pokrewne: nfz skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, Dentysta Piaseczno, świąd sromu w ciąży ]
[patrz też: rak plaskonablonkowy, gościec stawowy objawy, skrzepy krwi w kale ]

Tags: , ,

This entry was posted on niedziela, Grudzień 16th, 2018 at 15:14 and is filed under Bez kategorii. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

 

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: gościec stawowy objawy rak plaskonablonkowy skrzepy krwi w kale