Własności chemiczne krwi i surowicy

Olbrzymie trudności techniczne, z jakiemi jest połączone określenie składu krwi oraz surowicy spowodowały, że dotychczas istnieje niewiele badań takich. Dotychczasowe wiadomości oparte są głównie na doświadczeniach Hoppe-Seylera, Hammarstena i Abderhałdena. Z analiz rozmaitych wynika, że osocze krwi przeciętnie zaWiera 91,80/0 wody i 8,20/0 suchej pozostałości. Z pośród tych ostatnich lwia część (6,9 0/0) przypada na białka. Ciała nieorganiczne zawarte w suchej substancyi zawierają zaledwie 0 840/0 , ciała wyciągowe 0,460/0. Krew wołu zawiera 80,890/0 wody, 19,11 0/0 ciał stałych (Abderhalden). Prócz białek i hemoglobiny we krwi znajduje się cukier, cholesteryna, lecyty, tłuszcze oraz kwașy tłuszczowe, fosfor, potas, tlenek żelaza, wapień, magnez, ghlox. Pośród białek odróżnić należy fibrynogey surowicze oraz nukleopteid, który spotyka się w bardzo małej ilości i który przez Peckelharinga jest utożsamiany z trombiną czyli zaczynem włóknikowym. (stabilizator nadgarstka, aparat na halluksy)

Fibrynogen, białko, które odgrywa wybitną rolę w procesie krzepnienia krwi powstaje w wątrobie i prawdopodobnie w śledzionie oraz gruczołach chłonnych. Za tworzeniem się fibrynogenu w wątrobie (Nolf) przemawia fakt, że ilość jego po wycięciu wątroby zmniejsza się i może zupełnie zniknąć ze krwi, jeżeli, wprowadziwszy do ustroju zwierzęcego trujące dawki fosforu, wywoła się zmiany lub zniszczenie komórek wątrobowych oraz związane z tem zaburzenia czynnościwątroby. Według Doyena i innych krew wypływająca z wątroby zawiera więcej fibrynogenu niż krew żylna zaczerpnięta z innych miejsc ustroju. W związku z chemicznym składem krwi podkreślić należy również istnienie we krwi zaczynów, jako to zaczynu rozszczepiającego cukier. Znajdowano we krwi również zaczyny rozszczepiające białko, związki polypeptydowe oraz zaczyn zw. butyrinazą, wreszcie oksydazy i katalazy.

Oznaczenie ilości krwi. Rozpatrywanie różnorodnej czynności i roli krwi w ustroju musiało zrodzić pytanie, ile krwi wogóle znajduje się w danym ustroju ludzkim lub zwierzęcym. Cyfry podane przez dawnych anatomów, oparte na ilości zastrzykniętej masy trupom, oczywiście nie mogły być zastosowane do żywego ustroju i były zbyt wysokie, gdyż wstrzykiwana pod Silnem ciśnieniem masa mechanicznie rozciągała naczynia, wywołując często przytem pękanie naczyń włoskowałych. Nie można też brać w rachubę liczb i prób Herbsta (1822), który wypuszczał całą krew zwierzęcia i nie uwzględniwszy krwi pozostałej w naczyniach narządów i tkanek, otrzymał zbyt niskie liczby. [przypisy: powiększone węzły chłonne pod pachami, , mielopatia szyjna objawy
, plastyka ud legnica ]

[przypisy: rak plaskonablonkowy, gościec stawowy objawy, skrzepy krwi w kale ]

Tags: , ,

This entry was posted on środa, Grudzień 19th, 2018 at 14:40 and is filed under Bez kategorii. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

 

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: gościec stawowy objawy rak plaskonablonkowy skrzepy krwi w kale